Continue

Bahar İsyancıdır

www.baharisyancidir.com

Filmin süresi: 98 dakika

Filmin formatı: HDCAM’den 35 mm aktarım
Renk: Renkli
Ses: Dolby Digital
Orjinal dili: Türkçe
Filmin yapım tarihi: 2012
Yapım: Oyuncular Tiyatro Reklamcılık San. ve Tic. Ltd. Şti. / Türkiye
Teknik Ekipman: MTN
Kamera: D21 Arri
Işık: Hundez Işık

BAHAR İSYANCIDIR” adlı uzun metraj sinema filminin senaristi, yönetmeni ve ortak yapımcısı
Selma Köksal Çekiç’ın proje ile ilgili görüşleri:

“Bahar İsyancıdır” benim ve kuşağımın tarihsel yazgısının bir izdüşümüdür. 1980 askeri darbesi olduğunda 12 yaşında bir ortaokul öğrencisiydim. Bu askeri darbe ile Türkiye’nin kaderinin tamamen değiştiği inancındayım. 1980 tarihi Türkiye cumhuriyeti tarihinin bir kırılma noktasıdır. Bu darbe sonrası, sosyal devlet anlayışı, liberal ekonomilerle yıkılmış, kültürel ve etiksel alanlarda çok büyük yozlaşmaların önü açılmış, düşünmeyen, tartışmayan, hakkını istemeyen, gündelik değerlerle oyalanan nesillerin yaratılması sağlanmıştır. Ben ve kuşağım ise, bu dönüşüme ergenlik ve gençlik dönemlerimizde acı bir şekilde tanıklık ettik.

Yaşamımdan ve sanatsal geçmişimden, pek çok otobiyografik alıntılar içeren bu senaryo çalışmamın, 1980 sonrası doğan ve yetişen kuşaklara ilginç tanıklıklar sunacağı inancındayım.

baharisyancidirarkaplan

1995 ile 2010 yılları arasında üç ayrı zaman diliminde tasarlanan filmimin konusunu, tecimsel olmayan farklı bir tiyatro dili arayışındaki, bir tiyatro topluluğu ve onu oluşturan kişilerin öz yaşam öyküleri oluşturmaktadır. Her biri farklı sosyal sınıftan ve kültürel yapıdaki ailelerden gelen bu kişilerin ortak bir noktası vardır. Çılgınca sürüklenen yaşama karşı durmak, birlikte direnç noktası oluşturmak. Ancak üzerine çalıştıkları Kafka’dan çok daha Kafkaesk bir dünyanın içinde bulurlar kendilerini. Çevrelerindeki şiddet ve haşinlik, Kafka’nın bile hayal gücünü zorlayacak denli karanlık bir kabustur. Modernizm sonrası parçalanan dünyada, insanlar ile birlikte aralarındaki iletişimleri, duygu paylaşımları da artık paramparçadır. Hasta dünya ve hasta insanlık, gelişmeye ve bağımsız olmaya niyetlenmiş bir ülkeye de sirayet edecektir. Türkiye, yeni dünya düzenin (küreselleşmenin) ilk denek ülkelerinden biridir artık.
Filmimizin konusunu oluşturan bireylerde paylarına düşeni elbet alacaklardır. Naif ve arı kalmaya çalışan bu kişiler, sert, acımasız, sevgisiz, anlayışsız ve parasız bir süreçle beklemektedir. Nihayet aralarında, düzene ayak uyduran,  kalabalığa karışanların yanında, böyle bir yaşamı sürdürmenin çok onursuz olduğunu düşünenler de olacaktır ve aralarından biri kendi bağımsız iradesiyle yaşamına son verecektir. Geride kalanlar içinse bu intiharla yüzleşmek çok güç olacaktır. Ancak, yaşam devam etmektedir.

Kısaca konusunu ve hikaye akışını yukarda özetlediğim filmimi, oyun hazırlık süreçleri ve gerçek hayatın iç içe geçtiği bir anlatı ile kurmayı planladım. Senaryo yazımında, üç ayrı zaman diliminde ve bölümlemede geçen film öyküsünü, meseli ön plana koyarak, olmayan, metaforların yönlendirdiği bir zaman sıralaması ile anlatmayı hedefledim.
Çekim aşamasında, senaryo kurgusunu destekleyecek, riskli, deneysel ve hareketli bir görselliğe yöneldim. Sinemanın bir halk ve sokak sanatı olduğu inanan biri olarak, ağırlıklı dış mekan çekimlerini iç mekanlarla birlikte kullanmaya çalıştım. İstanbul’un, zaman zaman tiyatro grubunun çalışmalarını yaptığı mekandan dışarı baktıkları pencereden görünen “dışarısı” olarak, zaman zaman ise karakterlerin içinde kayboldukları şehir olarak, kuvvetli bir biçimde “Bahar İsyancıdır”da varlık bulmasını istedim.

  • prettyphoto
  • prettyphoto

SENARYO VE YÖNETMEN
SELMA KÖKSAL

GÖRÜNTÜ
DENİZ ASLAN

KURGU
CEM TENİKALP

MÜZİK
İLKER GÖRGÜLÜ

SES KAYIT
TAYFUN ÇOLAKOĞLU (MELODİKA)

YAPIM
SELMA KÖKSAL
ALİ ASLAN

POST PRODÜKSİYON SORUMLUSU
YÜCEL KURTUL

OYUNCULAR
VOLGA SORGU
SELMA KÖKSAL
ÇİMEN TURUNÇ BATURALP
YILDIRAY ŞAHİNLER
MAHİR GÜNŞIRAY
HÜSAMETTİN KOÇAN
KEMAL KOCATÜRK
ŞEYDA TERZİOĞLU
İPEK DEĞER
METİN ARSLAN
KAAN ERTAN
SEFA ZENGİN
BAHAR SARAH
İLKER GÖRGÜLÜ
AYDIN SOYSAL
AYŞEN ÇETİNER
MARTİN SERCELJ
BARAN GÜLER
GÜLİZ MUAN AKINCI
CEM MURAT TÜRKAN
İRDEN YAZICI
BARIŞ YUNUS ÇEKİÇ

  • Çarpışma

  • Acı Gönül

  • Daktilolar