Binbir Gece

Continue

BinbirGece7“Binbir Gece Masalları”ndan “Hasan-ül Basri’nin Serüvenleri” adlı masaldan Selma Köksal’ın oyunlaştırıp yönettiği oyunda başlıca rolleri Gülsüm Soydan ve Selma Köksal’ın yanısıra Kaan Erten, Aslı Eraltan, Hasan Uzma, Ayşegül Uçanoğlu, Nurçin Karabıyık ve Ayça Öztürk paylaşıyor.

Oyunun özgün müzikleri Süleyman Alnıtemiz’e, kostüm ve çevre düzenlemesi Berna Sarıtaş’a, koreografi Funda Emir’e, ışık tasarımı ise 1994 yılından beri yaptığı ışık tasarımlarıyla gruba destek veren fotoğraf sanatçısı Kamil Fırat’a ait.

Binbir Gece imkansız bir aşkın öyküsü… Sıra dışı bir erkeğin; Basralı Hasan’ın başka dünyalara ait genç bir kadına, Görkem’e olan aşkının öyküsü.

Ama aynı zamanda Hasan’a duyduğu aşka rağmen, uçma özlemiyle yanan ve özgürlüğün çağrısına kulak vererek aşkını geride bırakan Görkem’in de öyküsü.

Binbir Gece belki her ikisinden de çok, her gece masal anlatarak bir kez daha yaşamını kurtaran Şehrazat’ın öyküsü.

‘Bir kadın ve erkeğin aşkı ne aşamalardan geçer?’, ‘Kadına ne olur, erkeğe ne olur?’, ‘Aşk ne zaman aşk olur?’, ‘Ya aşık kadına ne olur?’ gibi sorular soran oyunda olay örgüsü Hasan-el Basri’nin serüveninden daha çok, diğer kadın kahramanlar; Gülgoncası, Anne, Nurul- Hüda, Amazon Kadını, kızkardeşler, görümceler ve kayınvalideler tarafından örülüyor.