Rüya Filmi

Continue

RUyaOyun2Tülin Tankut’un yazdığı “Rüya” adlı oyunda yönetmenlik, oyunculuk ve yapımcılık, Yapım: 2005-2006, Oyuncular Tiyatro Grubu, 25 Gösterim, Oyuncular  Tiyatro Grubu Cem Safran Sahnesi, Beyoğlu Istanbul

Tülin Tankut’un kaleme aldığı oyun, izleyiciyi düşsel karakterler aracılığı ile kadınlar dünyası üzerine düşünmeye çağırıyor.
Oyunun her kesimden kadının-varsıl, yoksul, açık, kapalı, azınlık, vb- ilgisini çekeceğini düşünen grup, “RÜYA”nın bir kadın belgeseli gibi de düşünülebileceğini ifade ediyorlar.
Selma Köksal ve Gülsüm Soydan’ın sahneye taşıdığı ve oynadığı oyunda, Aslı Tülüoğlu çevre düzenlemesini, Defne Sesin Okay ışık tasarımını yapıyor.
Tek perdelik oyun “RÜYA”, zihinsel bir dünyada geçiyor. Karakterler kanlı-canlu görünseler de aslında birer soyutlamadırlar.
Yazar Tulin Tankut, “RÜYA” aracılığı ezberi bozmaya çalıştığını ve şu sorulara yanıt aradığını ifade ediyor,
Kadınlar aşkı erkeklerden farklı mı yaşar?
RUyaOyun3Aşk karşısında erkekte sahiplenme, kadın da sahiplenilme duygusu mu ağır basar?
Kendini kölece aşka adayış cinsler arasında farklılık gösterir mi?
“Love is a many splendid thing” filmindeki aynı adlı şarkıda “Love makes a man a king”  “Aşk erkeği kral yapar”der. Peki  kadına ne yapar?
Romanlar, filmler , diziler neden hep evlilikle ya da sevgililerin kavuşmasıyla biter? Ya da izleyici, okur neden hep böyle olmasını bekler?