Continue

Atuan Mezarları

Oyuncular Tiyatro Grubu; 2008- 2009 yılı Tiyatro sezonuna, Kanadalı yazar Ursula Le Guin’in aynı adlı romanından Selma Köksal’ın oyunlaştırıp yönettiği “Atuan Mezarları adlı oyunla giriyor.
Grup bu oyunla; Yıllardır süregelen, kadın (kadın olarak yaşama) sorunlarına yönelik tartışmalar yaratma potansiyeline sahip olacak.

“Atuan Mezarları” adlı oyun; kendi varlığının labirentinde kaybolmuş ama kendini arama cesaretini göstererek; özgürlüğün, ruhun yüklenmesi gereken ağır bir sorumluluk, bir seçim olduğunu keşfeden baş kahraman Tenar’ın peşinde, seyirci ile birlikte, bir arayış, keşfediş öyküsü …

Kadın özgürlüğü’nün önündeki tüm arkaik değerlerin metoforu olarak oluşturulmuş bir mezar kentte geçen oyunda; bağnazlık, katı gelenekler, katıksız bir içe dönüklük, fantastik bir atmosferle aktarılmakta.

Atuan Mezarları; Sosyalist ve Feminist yazımın olduğu kadar, Fantastik yazımın da en güçlü kalemlerinden biri olan Ursula Le Guin’in, Yerdeniz Üçlemesi’nin ikinci kitabı.

Yazarın sözleri ile “Bir kız çocuğunun büyüyüp kadın olma süreci” olarak okunabilecek eserin ana temaları, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük etrafında oluşmakta.

Oyuncular Tiyatro Grubu, bu oyunla; bünyesine katılan genç oyuncuların yanı sıra, pek çok konuk oyuncuyla, tiyatro sahnesinde fantastik bir dünya yaratmanın peşine düşmüş. 14 kişilik oyuncu kadrosu, dramatik sahneler, Ayin sahneleri ve ritüellerin yapıldığı dans sahneleri oldukça etkileyici.

Koreografisini İpek Değer, Sahne ve Giysi tasarımını Aslı Tülüoğlu’nun yaptığı oyunda, başlıca rolleri Gülsüm Soydan, Eftal Gülbudak, Ece Işıldar, Zaven Çiğdemoğlu, Ayşe Burcu Eren ve Nurçin Karabıyık paylaşmakta.

Atuan

  • Cüce

  • Bahar İsyancıdır

  • Matmazel Julie